Zlewozmywaki ceramiczne – sposoby montażu

Zlewozmywaki ceramiczne, podobnie jak i pozostałe zlewozmywaki, montuje się na 3 sposoby:
– nakładany / wbudowany / wpuszczany na blat,
– na równi z blatem,
– podwieszany,
– modułowy.

Przy opisie zlewozmywaka spotkasz się z informacją o minimalnej szerokości szafki. Informacja o minimalnej podbudowie 60 cm oznacza, że minimalny rozmiar blatu/szafki musi mieć co najmniej 60 cm szerokości. W szafce o mniejszej szerokości po prostu się nie zmieści.

Możesz dopasować już zlewozmywak do szafki 30 cm, a znajdą się i takie, które wymagać będą szafki 100 cm

ZLEWOZMYWAKI WPUSZCZANE

Montaż zlewozmywaka wpuszczanego / nakładanego na blat

Montaż zlewozmywaka wpuszczanego / nakładanego na blat

W przypadku zlewozmywaka wpuszczanego (możesz się spotkać jeszcze z określeniami wbudowane, nakładane na blat) zlewozmywak montuje się w otworze, który jest mniejszy od samego zlewozmywaka.

Tak zamontowany zlewozmywak ma widoczne krawędzie, które wystają ponad blat i są o niego oparte krawędziami zlewozmywaka.

 

Zlewozmywak ceramiczny Mera Eck firmy SystemCeram

Zlewozmywak ceramiczny, wpuszczany Mera Eck firmy SystemCeram

Instrukcja montażu zlewozmywaka nakładanego na blat przygotowanego przez firmę SystemCeram – www.aglos.pl/pl/p/file/d47117f544ec46ba1325b06c7c3c29c3/montaz-wpuszczany.jpg

.

ZLEWOZMYWAKI NA RÓWNI Z BLATEM

Jednym z rodzajów zlewozmywaków wpuszczanych są zlewozmywaki do montażu na równi z blatem. Wtedy wycięty otwór powinien być niemal identyczny z wymiarami zlewozmywaka, a szczeliny powstałe przy styku z blatem szafki wypełnia się silikonem lub uszczelką.

Montaż zlewzmywaka na równi z blatem

Montaż zlewzmywaka na równi z blatem

Zlewozmywak na równi z blatem jest jednym z wygodniejszych do utrzymywania czystości w kuchni. Jeden ruch ręki wystarczy aby z blatu obok zlewu usunąć wszelkie okruchy czy inne nieczystości. Pomiędzy zlewozmywakiem a krawędzią nie ma szans, aby dostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia. W takim wypadku ważne jest, aby otwór był wycięty DOKŁADNIE z wymiarami zlewozmywaka.

Zlewozmywaki na równi z blatem są droższe od tych wpuszczanych. Jeszcze jedna ważna rzecz – blat musi być „kamienny” i minimum 3 cm. W tym zlewozmywaku jego bok styka się bezpośrednio z blatem i tym samym blat musi być odporny na wodę.
Producenci zalecają też nie wycinać zlewu zgodnie z rysunkami technicznymi, ale poczekać na sam zlewozmywak. Różnice w wymiarach są niewielkie, jednak tutaj liczy się każdy milimetr.

Instrukcja montażu zlewozmywaka na równi z blatem przygotowanego przez firmę SystemCeram – www.aglos.pl/pl/p/file/95187a730dccce14c655c0c1cd1f219b/montaz-narownizblatem.jpg

Zlewozmywak ceramiczny Mera 60 F firmy SystemCeram

Zlewozmywak ceramiczny na równi z blatem Mera 60 F firmy SystemCeram

.

ZLEWOZMYWAKI PODWIESZANE

Zlewozmywak lub komora do podwieszania (inaczej do podbudowy, do zawieszania, do montażu pod blatem) to zlewozmywak, który montuje się od dołu/spodu blatu.

Montaż zlewozmywaka podwieszanego

Montaż zlewozmywaka podwieszanego

Ten rodzaj zlewozmywaka jest wyjątkowo efektowny, bowiem Ty możesz wybierać i komponować wielkość i kształt zlewozmywaka łącząc ze sobą kilka różnych komór. Jednak wybierając ten rodzaj, pamiętaj o jednym – blat musi być z granitu lub konglomeratu (tzw. materiały nienasiąkliwe). W tym zlewozmywaku nie ma bowiem żadnych ociekaczy ani fryzów, zatem rozchlapana woda znajdzie się bezpośrednio na blacie, który musi być odporny na nią.

Producenci zalecają grubość blatu minimum 3 cm. Podobnie jak przy zlewozmywaku na równi z blatem warto poczekać na zlewozmywak ostateczny, nie sugerować się rysunkami technicznymi.

Zlewozmywak ceramiczny podwieszany Cisterna 60 b firmy Villeroy & Boch

Zlewozmywak ceramiczny podwieszany Cisterna 60 b firmy Villeroy & Boch

.

ZLEWOZMYWAKI MODUŁOWE / KOMPAKTOWE

Zlewozmywak modułowe, inaczej kompaktowe lub do zabudowy w szafkach (między szafkami) to zlewozmywaki, które powinny być zabudowane na szafce i w jednym szeregu z pozostałymi. Charakterystyczną cechą tych zlewozmywaków jest widoczny front zlewozmywaka. Dobrze to widać na zdjęciu poniżej.

Zlewozmywak ceramiczny Centra 60 firmy SystemCeram

Zlewozmywak ceramiczny Centra 60 firmy SystemCeram